• 14 LIP 23

    Konkursy: Youth Start-Up Competition 2023 i Europejskie Nagrody Promocji Przedsiębiorczości 2023

    W ramach Europejskiego Tygodnia MŚP Komisja Europejska ogłosiła konkurs Youth Start-Up Competition (YSC) 2023. Konkurs został ogłoszony na stronie UE: Promoting Enterprise blog.

    Konkurs Europejskie Nagrody Promocji Przedsiębiorczości wskazuje i wyróżnia najlepszych promotorów przedsiębiorstw i przedsiębiorczości w Europie, przedstawia najlepsze zasady i praktyki w dziedzinie przedsiębiorczości, zwiększa społeczną świadomość roli przedsiębiorców oraz zachęca i inspiruje potencjalnych przedsiębiorców.

    Konkurs Youth Start-Up Competition (YSC) 2023:

    Dla kogo jest to konkurs: Konkurs jest skierowany do młodych przedsiębiorców w wieku od 18 do 25 lat z pomysłami na start-upy, które odzwierciedlają wartości UE takie jak zrównoważony rozwój, włączenie społeczne i innowacje technologiczne.

    Termin: Zgłoszenia można przesłać do 25 września 2023 r. (poniedziałek).

    Zgłoszenie: zgłoszenie polega na wypełnieniu elektronicznego formularza (dane kontaktowe, krótka biografia i zdjęcie), do którego należy załączyć film do 3 minut. W nagraniu należy opisać, po angielsku, pomysł na działalność, jego znaczenie i biznesplan.

    Zgłoszenia są oceniane bezpośrednio przez europejskie jury. Do finału zostaną wybrane trzy osoby. Finaliści zostaną zaproszeni na Zgromadzenie MŚP (SME Assembly), które odbędzie się od 13 do 15 listopada 2023 r. w Bilbao w Hiszpanii. W dedykowanej sesji YSC podczas wydarzenia finaliści będą mieli okazję zaprezentować swój pomysł na start-up oraz model biznesowy. Zwycięzca YSC zostanie wybrany na podstawie trzech podstawowych kryteriów: kreatywności, widoczności i komunikacji.

    Formularz: https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/SMEWeekYSC2023

    Więcej informacji w linku: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/informacja-o-konkursie-youth-start-up-competition-ysc-2023-dla-osob-w-wieku-od-18-do-25-lat2 .

    _______________

    Konkurs Europejskie Nagrody Promocji Przedsiębiorczości:

    Nagrody przyznawane są w sześciu kategoriach:

    • Promowanie ducha przedsiębiorczości– nagroda w tej kategorii przyznawana jest za inicjatywy na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym, które promują przedsiębiorczy sposób myślenia zwłaszcza wśród młodych ludzi i kobiet.
      Inwestowanie w umiejętności przedsiębiorcze– nagroda w tej kategorii przyznawana jest za inicjatywy na szczeblu krajowym, regionalnym lub lokalnym mające na celu poprawę umiejętności w zakresie przedsiębiorczości, zarządzania i pracowników.
    • Wspieranie transformacji cyfrowej– uznaje inicjatywy wspierające transformację cyfrową przedsiębiorstw, umożliwiając im opracowywanie, wprowadzanie na rynek i korzystanie z wszelkiego rodzaju technologii, produktów i usług cyfrowych.
    • Poprawa otoczenia biznesowego i wspieranie internacjonalizacji biznesu– uznaje innowacyjne polityki i inicjatywy na szczeblu krajowym, regionalnym lub lokalnym, które sprawiają, że Europa jest najbardziej atrakcyjnym miejscem do zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej, rozwoju i zwiększania skali na jednolitym rynku, upraszcza procedury legislacyjne i administracyjne dla przedsiębiorstw oraz wdraża zasadę „najpierw myśl na małą skalę” na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw.
    • Wspieranie zrównoważonej transformacji– nagroda w tej kategorii przyznawana jest za politykę i inicjatywy na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym, które wspierają zieloną transformację i aspekty dotyczące ochrony środowiska takie jak gospodarkę o obiegu zamkniętym, neutralność klimatyczną, czystą energię, zasobooszczędność, różnorodność biologiczną, na przykład poprzez rozwijanie umiejętności z zakresu prowadzenia działalności w sposób przyjazny dla środowiska, kojarzenie podmiotów i pozyskiwanie funduszy.
    • Przedsiębiorczość odpowiedzialna i wspierająca włączenie społeczne– nagroda w tej kategorii przyznawana jest za inicjatywy władz lub partnerstw publiczno-prywatnych albo MŚP na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym zwiększające świadomość odpowiedzialności społecznej wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Nagroda w tej kategorii będzie przyznawana również za działania promujące przedsiębiorczość wśród grup znajdujących się w trudnym położeniu, takich jak bezrobotni, zwłaszcza długookresowo, legalni imigranci, niepełnosprawni czy mniejszości etniczne.

     

    Nagroda: główna nagroda jury może trafić do przedstawiciela którejkolwiek kategorii i zostanie przyznana zgłoszonej inicjatywie wspierania przedsiębiorczości uznanej za najbardziej twórczą i inspirującą w całej Europie.

    Dla kogo jest to konkurs: jeżeli reprezentujesz władze krajowe, regionalne lub lokalne bądź partnerstwo publiczno-prywatne albo MŚP (tylko kategoria: Przedsiębiorczość odpowiedzialna i wspierająca włączenie społeczne) działające na terenie Unii Europejskiej bądź kraju stowarzyszonego w ramach programu na rzecz konkurencyjności i innowacji (COSME) – i jesteś autorem udanej inicjatywy, która wpłynęła na rozwój gospodarki na poziomie krajowym, regionalnym lub lokalnym, weź udział w konkursie!

    Etapy konkursu: selekcja obejmuje dwa etapy. Zgłoszenia do konkursu Europejskich Nagród Promocji Przedsiębiorczości zostaną rozpatrzone tylko po przejściu wstępnych eliminacji na poziomie krajowym. Jury wybierze ostatecznych zwycięzców, którzy zostaną ogłoszeni podczas ceremonii wręczenia nagród w listopadzie 2023 roku.

    Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć pod następującym adresem: https://ec.europa.eu/growth/smes/supporting-entrepreneurship/european-enterprise-promotion-awards_en .

    Więcej informacji na temat etapu krajowego można uzyskać od krajowego przedstawiciela:

    Joanna Drobińska,
    Ministerstwo Rozwoju i Technologii
    Plac Trzech Krzyży 3/5,
    00-507 Warszawa

    Tel:+ 48 22 411 97 11
    Email: Joanna.Drobinska@mrit.gov.pl

    Inicjatywa Komisji Europejskiej,
    Dyrekcja Generalna ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP