paź

Konkurs Stena Circular Economy Award ? Lider GZO

Gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ) to koncepcja polegająca na racjonalnym i efektywnym wykorzystaniu zasobów i minimalizowaniu niekorzystnego wpływu wytwarzanych produktów na środowisko. Aby wyeliminować negatywne skutki dotychczas stosowanej gospodarki linearnej w postaci wciąż powiększającej się liczby odpadów i wyczerpywania się zasobów naturalnych, Unia Europejska zobowiązuje swoich członków do wdrażania rozwiązań GOZ.

W odpowiedzi na potrzebę wsparcia przedsiębiorstw w tym obszarze oraz szerokiego promowania korzyści wynikających z gospodarki cyrkularnej Stena Recycling organizuje konkurs Stena Circular Economy Award ? Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego.

Celem konkursu jest promowanie przedsiębiorstw, wdrażających rozwiązania z obszaru gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) oraz aktywizacja innych firm i jednostek naukowych do stosowania dobrych praktyk w tym zakresie. Dzięki temu inicjator i organizator konkursu, firma Stena Recycling, upowszechnia wiedzę o korzyściach z GOZ i wspiera transformację polskiej gospodarki z modelu linearnego na cyrkularny.

Projekt jest skierowany do firm i studentów. W konkursie przewidziano trzy kategorie: 1. dla przedsiębiorców, którzy wdrożyli praktyki z obszaru GOZ; 2. dla przedsiębiorców, którzy podejmują działania na rzecz promocji idei GOZ; 3. dla studentów, którzy zaproponują sposób wdrożenia zasad GOZ. Partnerami merytorycznymi konkursu są Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz Koalicja na Rzecz Gospodarki Obiegu Zamkniętego ?Reconomy?.

Nadesłane projekty oceni 8-osobowe Jury, w którego skład wchodzą: Piotr Bruździak, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu Stena Recycling, Profesor Christer Forsgren, kierownik działu Technologii i Nauk o Środowisku Stena Metall Group, Profesor Bolesław Rok z Akademii Leona Koźmińskiego, Michał Mikołajczyk, Dyrektor ds. Rozwoju Odzysku Opakowań ?Rekopol?, Marzena Strzelczak, Dyrektorka Generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Dariusz Matlak, Prezes Polskiej Izby Gospodarki Odpadami, Małgorzata Greszta
z Koalicji ?Reconomy? oraz Peter Nielsen, Zastępca Członka Zarządu Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej.

Nabór zgłoszeń do konkursu będzie trwał od 2 października do 15 grudnia. Wyłonieni przedsiębiorcy, niezależnie od kategorii, w ramach nagrody będą mieli możliwość wybrania z oferty Stena Recycling usługi środowiskowej lub szkoleniowej, wśród których wymienić można m.in. audyt środowiskowy, plan ekoedukacji czy szkolenie z zakresu transportu odpadów niebezpiecznych. Szczegółowa lista nagród dla firm stanowi załącznik do Regulaminu. Wyróżniony student lub grupa studentów wygrają notebooki oraz grant w wysokości 10 000 zł na realizację projektu edukacyjnego z obszaru GOZ.

Więcej szczegółów na stronie >>>